Przejdź do głównej zawartości

Z Muang Khua do Nong Khiaw - przeprawa łodzią

   Jako środek lokomocji do kolejnej miejscowości Nong Khiaw wybrałam łódź, która spełnia nie tylko świetną rolę środka transportu, ale także pozwala przyjrzeć się życiu lokalnej społeczności oraz zapewnia ucztę dla oczu, gdyż widoki są zachwycające.
Informacje praktyczne (wg tabliczki przyczepionej do chatki z biletami):
  • Łódź odpływa codziennie o godzinie 10:00, a bilety można zakupić około 9:00 - 9:30
  • Muang Khua - Muang Ngoi:  110 000 kip
  • Muang Khua - Nong Khiaw:  130 000 kip (w przypadku liczby pasażerów powyżej 10), 150 000 kip (jeżeli pasażerów jest więcej niż 4, ale mniej niż 10), 200 000 kip (jeżeli pasażerów jest tylko 4)
  • 50 000 kip za wzięcie na pokład roweru
  • 180 000 kip za wzięcie na pokład motoru
  • 1300 000 kip za prywatną łódź
  • Na jednej łodzi zmieści się maksymalnie 22 osoby, w przypadku większej ilości osób będzie podstawiona druga łódź.
  • Czas dopłynięcia do Muang Ngoi to 4h, a do Nong Khiaw 5h. Podróż składa się z dwóch etapów. Po dotarciu do zapory na rzece, tuk - tuk zawiezie nas do drugiej przystani, gdzie będzie podstawiona kolejna łódź.
Jak to wyglądało w praktyce? 
   Budka z biletami została otwarta o godzinie 9:00, ale uprzejmy pan kasjer poinformował, że bilety będą sprzedawane o 9:30 i zaiste tak było. Na pokład zaczęliśmy wchodzić chwilę przed 10:00, czekaliśmy, aż dotrą do nas wszyscy zainteresowani. Poza grupą turystów, na łodzi byli także mieszkańcy okolicznych wiosek. Nasz kapitan odpalił silnik równo o 10:30.
   Kapitan elegancko rozlokował pasażerów tak, że wszelka niezbędna stateczność statku została zachowana. Uwzględnił prawidłowe przegłębienie oraz zniwelował przechyły.  Dlatego też kilku pasażerów z dziobu łodzi, musiało powędrować na rufę. Silniki zawyły i ruszyliśmy w drogę. Czekała nas piękna pięciogodzinna podróż! Taka mała rada: jak możecie zajmijcie miejsca jak najbliżej dziobu, gdyż silnik wyje niemiłosiernie i robi sporo hałasu. Zatyczki do uszu mogą być tutaj bardzo przydatne : )
   Po drodze mijaliśmy wiele małych wiosek, w których ludzie zajmowali się swoimi codziennymi zajęcia: robili pranie, łowili ryby, pracowali w ogrodzie.. Bardzo dużo osób znajdowało się w pobliżu rzeki, która ewidentnie ułatwiała im funkcjonowanie.
   Po dwóch godzinach mieliśmy małą przerwą na "siku". Kapitan przycumował łódź i oświadczył, że mamy 15 min na to, żeby załatwić swoje potrzeby. Świetna sprawa, myślę, że każdy był z tego powodu ucieszony. 
   Po drodze było jeszcze kilka postojów, podczas których łódź opuszczali kolejno lokalni mieszkańcy. Na jednego młodzieńca czekało dwóch braci, którzy pomogli mu zabrać zakupione towary, gdzie indziej żona oczekiwała męża wraz z grupą dzieciaczków.
  My płynęliśmy dalej, a widoki zachwycały...
   O godzinie 13:30 dotarliśmy do naszego pierwszego przystanku, gdzie włącznie z bagażami przenieśliśmy się do tuk-tuka, który zawiózł nas do kolejnej przystani. Znajdował się tam niewielki sklepik oraz toaleta, z której za niewielką opłatą (tu: 2000 kip) można było skorzystać.
Zapora na rzece
Tuk-tuk z naszymi bagażami
Przystań
Sklepik/ przystań na wodzie
   Przerwa trwała równo pół godziny i o 14:00 ruszyliśmy w dalszą część podróży. I muszę przyznać, że tutaj widoki, które mijaliśmy po drodze podobały mi się dużo bardziej. Może dlatego, że w tle były góry, które zawsze pięknie się prezentują.
   Ruch na rzece był także dużo większy.
   O godzinie 15:00 dotarliśmy do miejscowości Muang Ngoi, gdzie część turystów zostawała na noc. I muszę przyznać, że miejsce to wygląda obiecująco i rozważyłabym je na nocleg podczas planowania podróży. Na brzegu czekali już właściciele pobliskich domków, aby przejąć potencjalnych klientów i zaproponować im nocleg. Także nie trzeba nic wcześniej rezerwować.
   Do Nong Khiaw dotarliśmy równo o 16:15. Cała podróż była fajną przygodą, którą serdecznie polecam. Co prawda, można tam także dotrzeć busem, ale taka wodna wyprawa ma w sobie wiele uroku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z Sapa do Laosu - przejście graniczne Tay Trang

   Podczas planowania podróży uznałam, że najłatwiej będzie dostać się z Sapa do Laosu drogą lądową. Najbliższe przejście graniczne znajduje się nieopodal Dien Bien Phu w Tay Trang i zorganizowanie całego przejazdu jest bardzo łatwe, tyle, że cała podróż dość czasochłonna.    Naszym celem była niewielka wioska Muang Khua (Muang Khoa) znajdująca się około 100 km od przejścia granicznego.  Sapa - Muang Khua Bilety:    Na stronie internetowej www.12go.asia jest możliwość kupna biletu z Sapa do Dien Bien Phu. Koszt przejazdu to 13 dolarów, a środkiem transportu jest typowy w tamtejszych stronach sleeping bus. Będąc już na przystanku w Dien Bien Phu wystarczy znaleźć autobus, który jedzie do Laosu. Najpewniej będzie to lokalny busik z kartką na przedniej szybie, iż jego kierunek to Luang Prabang (zatrzymuje się odpowiednio w Muang Khoa, Udomxay, Noongkhieu oraz Luang Prabang). Za bilet płaci się u kierowcy.    Można także zorganizować wszystko jeszcze będąc w Sapie, albo

MUANG KHUA - saibaidee Laos

  Muang Khua to niewielka wioska znajdująca się około 100 km od przejścia granicznego Tay Trang z Wietnamem. Całe trudy podróży wraz z niezębnymi informacjami jak się tutaj dostać z miejscowości Sapa zawarłam we wpisie:  Z Sapa do Laosu - przejście graniczne Tay Trang .    Przed podróżą szukałam informacji, a także możliwości rezerwacji jakiegokolwiek noclegu w tej mieścinie, ale żadne znane mi portale nie posiadały niczego takiego w swej ofercie. Na blogach wynalazłam adresy kilku miejscówek i w razie czego, tam chciałam się udać. Jednakże przybywając na miejsce szybko można się zorientować, że baza noclegowa w tej miejscowości jest bardzo urozmaicona. Niemalże na każdym kroku znajduje się jakiś hotel, hostel, czy guest house.     Trochę się pokręciłyśmy po "centrum" i naszą uwagę przykuł napise  "Phongpadith Guest House" . Był to absolutnie strzał w dziesiątkę. Budynek jest nowy, pokoje są czyste i przestronne, w każdym z nich jest łazienka z ciepłą wodą