Przejdź do głównej zawartości

DOEL - opuszczone miasto w Belgii

Miasteczko Doel
      Doel jest to miejscowość położona w północnej części Belgii, około 30km od Antwerpii. Znajduje się ona w strefie przemysłowej, w pobliżu portu i elektrowni jądrowej. W związku z błyskawicznym tempem rozwoju portu w Antwerpii, a tym samym potrzebą jego sukcesywnego powiększenia, w latach 70 ubiegłego wieku belgijski rząd ustanowił, iż niezbędne do tego celu będzie zlikwidowanie kilku pobliskich wiosek,  z których to ludzie mieli zostać przesiedleni. Zaplanowane rozbiórki spotkały się z głośnymi protestami mieszkańców Doel i nie mogły zostać przeprowadzone. Mimo protestów, w roku 1999 zapadła decyzja całkowitego wyburzenia miasta. Jednakże póki co do tego nie doszło. 
   W 2007 roku grupa o nazwie DOEL2020 przeprowadziła akcję, której celem była przemiana martwego już miasteczka w raj dla artystów ulicznych. Dlatego też dziś na niemalże każdym budynku możemy podziwiać niesamowite dzieła graficiarzy, które przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, sceny rodzajowe. 
   Mimo, iż minęło kilkadziesiąt lat odkąd mieszkańcy musieli opuścić swe domy, to całość wygląda dość "świeżo". Będąc tam można odnieś wrażenie, iż wysiedlenie miało miejsce kilka miesięcy temu. Oczywiście znajduje się tam wiele niszczejących budynków z porozbijanymi szybami, pozabijanymi deskami drzwiami, z posesjami, przy których krzaki są już pokaźnych rozmiarów. Jednakże są też i takie, których stan jest wyjątkowo dobry. Część domów jest wciąż zamieszkana, zapewne nie przez prawowitych właścicieli. W oknach znajdują się firanki, sztuczne kwiaty i różnego rodzaju ozdoby. Aktualnie 11 posesji wciąż pozostaje w prywatnych rękach, często są one ogrodzone i zabezpieczone.
Miasteczko Doel - ulica
Miasteczko Doel - ulica
Miasteczko Doel - ulica
Miasteczko Doel - graffiti
Miasteczko Doel - graffiti
Miasteczko Doel - graffiti
Miasteczko Doel - graffiti
Miasteczko Doel - graffiti
Miasteczko Doel - graffiti
Miasteczko Doel
Miasteczko Doel
   W miasteczku znajduje się najstarszy kamienny wiatrak (z 1611 roku) w kraju, w którym aktualnie mieści się restauracja. Tuż za nim widoczne są wieże elektrowni atomowej. Ciekawostką może być informacja, iż w marcu tego roku otworzona została kolejna knajpka w jednym z opuszczonych budynków. 
Elektrownia atomowa i wiatrak - Doel
Wiatrak - Doel
   Okazuje się, że poza ciekawą historią, miasto posiada jeden znaczny atut istotny m.in. dla fascynatów historii sztuki. Otóż, jeden z największych Niderlandzkich, barokowych artystów: Piotr Paweł Rubens mieszkał w tym mieście.
   Teraz poza miejscem typowo turystyczny, jest także skarbnicą dla... muzyków. Podczas naszej wizyty natknęliśmy się na grupkę chłopaków, którzy w jednym z opuszczonych budynków kręcili teledysk do utwory hip-hopowego. 
   I na koniec "wisienka na torcie". Graficiarze z Polski też tu byli :)
Miasteczko Doel

   
   

Komentarze

 1. Dobrze, że graficiarze mają się gdzie wyszumieć:)
  Ja zawsze jestem pod wrażeniem ich prac. Pod warunkiem, że nie są to prace typu "Polska Pany":)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się zgadzam. Osobiście bardzo lubię wyszukiwać ciekawe graffiti na murach, a mam na myśli prace godne uwagi, a nie akty wandalizmu.
   Pozdrawiam : )

   Usuń
 2. Może zacznę od ostatniego zdjęcia czyli wisienki na torcie :)) Nie jest to na pewno sztuka przez duże "S", ani graffiti pisane wielką literą, ale jest tu zaznaczona farbą w sprayu współczesna historia ekonomiczna Podlasia. Ogromna część Polonii, która zadomowiła się w Belgii wyemigrowała z Podlasia. Kiedyś oglądałam reportaż o Podlasianach i Belgach, i co niektórzy Belgowie sądzą, że Podlasie i Białystok to osobny kraj na mapie Europy.
  Moi ziomkowie z Podlasia muszą jeszcze podszkolić warsztat malarski (czyt. pryskanie sprayem), aby choć w małej cząsteczce dorównać słynnym grafficiarzom jakimi są np. Roger Banksy z Londynu czy Alice Pasquini z Rzymu.
  Bardzo mi się podoba graffiti przedstawiające kota i wronę. Jest tam ukryta magia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dokładnie tak jak Pani napisała. Nic dodać, nic ująć :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Welcome to MOROCCO" - garstka lotniskowych informacji

Dokładnie tak! "Welcome to Morocco" owe powitanie można usłyszeć bardzo często. Zarówno na lotnisku, targu, czy też na ulicy. Marokańczycy są bardzo otwarci i uwielbiają rozmawiać. Jednakże o tym później, teraz kilka praktycznych informacji odnośnie formalności.

RABAT - fascynująca stolica Maroka część 1

Przygodę z Marokiem czas zacząć! Zatem RABAT! Po wylądowaniu, jakże cudownie było poczuć ciepłe powietrze, mimo, iż na miejscu byłyśmy po godzinie 18, to udało nam się załapać na ostatnie promienie Słońca, a powiew marcowego, marokańskiego wiatru był ciepły i przyjemny. Jakże inny niż tego w Belgii, z której "uciekłyśmy" w celu uzupełnienia niedoboru słonecznej witaminy D.    Należy mieć na uwadze, iż mimo, że Rabat jest stolicą Maroka, to nie jest to miejsce typowo turystyczne. Dało się to odczuć. Gdziekolwiek się nie pojawiłyśmy, to lokalni mieszkańcy byli bardzo zaciekawieni. Nie obyło się bez trąbienia, zaczepiania, zagadywania, komentowania... Osobiście nie zwracałam na to większej uwagi, aczkolwiek pobyt w Marakeszu, uzmysłowił mi jak wielka turystyczna przepaść i zachowanie lokalnej społeczności jest pomiędzy mieszkańcami Rabatu, a "czerwonego miasta". 
Co zwiedzić:  1. Medyna (+ informacja dotycząca hostelu: Medina Surfing Association) 2. Kazba Al-Udaja …