Przejdź do głównej zawartości

MARRAKESZ - kolorowy, hałaśliwy, niezwykły część 3BEN YOUSSEF MADRASA

Ben Youssef Madrasa
   Ben Youssef Madrasa jest to siedziba największej, byłej szkoły koranicznej w Maroku. Została zbudowana w XIV wieku, a następnie rozbudowana przez panującą dynastę Saadytów. Obecnie jest otwarta dla zwiedzających. Cena biletu wynosi 20 dirhamów.
  Budynek jest niezwykle urokliwy, posiada piękne zdobienia, które niekiedy przypominają wzory wydziergane na szydełku. W czasach świetności medresy liczba uczniów dochodziła do tysiąca. Na jej terenie znajdują się 132 bardzo małe i skromne pokoje. To właśnie w nich studenci mogli zagłębiać tajniki Koranu, czy też prawa. Szkoła została zamknięta w roku 1960.
   Do szkoły dotarłyśmy przemierzając niezliczoną ilość małych uliczek, wzdłuż których rozstawionych było setki straganów. Widok kolorowych i świeżych owoców, czy też stert z różnobarwnymi przyprawami sprawiał przyjemność. Dodatkowo odniosłam wrażenie, iż w tej części miasta sprzedawcy byli mniej męczący, nachalni. Nawet przez sekundę można było zatrzymać wzrok na interesującym nas produkcie :)

Ben Youssef Madrasa
Ben Youssef Madrasa
Ben Youssef Madrasa - wnętrze budynku
Ben Youssef Madrasa - pokój do nauki

OGRÓD MAJORELLE

   Ogród powstał na początku XX wieku. Jego założyciel, francuski malarz, Jacques Majorelle dokonał wszelkich starań, aby uczynić to miejsce wyjątkowym. Sprowadził tam wiele gatunków drzew, kaktusów, czy też krzewów z całego świata. W środku ogrodu stworzył swoją pracownię. Kolorem przewodnim w całym kompleksie jest niebieski, tzw. blue Majorelle. Zainspirował się on ozdobami na tradycyjnych marokańskich domach (idealnym przykładem jest Kazba Al-Udaja)
   Kolejnym właścicielem Ogrodu Majorelle był Yves Saint Laurent - francuski projektant mody, który na początku swej kariery pracował u Diora. Dzięki niemu zaniedbany obszar zieleni odzyskał dawną świetność. Na terenie ogrodów znajduje się pomnik ku jego pamięci, gdyż zgodnie z ostatnią wolą, to właśnie tam zostały rozsypane jego prochy.
        Przygotowując się do wyjazdu przeczytałam wiele podróżniczych relacji dotyczących Maroka. I właściwie tylko opinie dotyczące Ogrodu Majorelle były tak bardzo podzielone. Dlatego też postanowiłam sama wyrobić sobie o nim zdanie. 
   Jednym słowem TAK! Podobało mi się tam i to bardzo. Po całym dniu spędzonym na słońcu, pobyt w ogrodzie był wytchnieniem. Taka mała "dżungla" w hałaśliwym mieście. Wysokie palmy, które kołysały się na wietrze zagłuszały wszelkie uliczne dźwięki. Kaktusy ogromnych rozmiarów, fontanny, kwiaty w niebieskich, pomarańczowych i żółtych doniczkach. Nawet żółw znalazł tam swoje miejsce. Mimo tego, iż ogród nie jest pokaźnych rozmiarów, to i tak warty odwiedzenia. Przyjemnie jest tam usiąść i odpocząć.
Ogród Majorelle

Ogród Majorelle
Ogród Majorelle
Ogród Majorelle
Żółw w Ogrodzie Majorelle

PARK MENARA

   Park Menara jest to ogromny ogród z 40 różnymi odmianami drzew oliwnych zasadzonymi wokół wielkiego zbiornika wody, który służy głównie do ich nawadniania. Tuż przy akwenie znajduje się pawilon z XII wieku, w którym to odpoczywała rodzina Saadytów. Wejście do ogrodu jest bezpłatne.
   Zdecydowanie jest ono popularne wśród lokalnej społeczności. Można tam spotkać setki mieszkańców Marrakeszu, którzy całymi rodzinami przyjeżdżają, aby odpocząć w cieniu drzew oliwnych. Wzdłuż drogi prowadzącej do basenu, porozstawiane są stoiska z napojami, jedzeniem, czy też pamiątkami. Można także skorzystać z przejażdżki na wielbłądzie.
   Przy sprzyjającej pogodzie, za pawilonem widać Góry Atlas, które znajdują się ok. 30 km od tego miejsca. Niestety nam  się nie udało. 
   Do ogrodów wybrałyśmy się w najcieplejszym dniu całego pobytu w Maroku. Do przejścia było około 5 km. Nigdy nie doświadczyłam, żeby w marcu temperatura przekraczała 36°C. Fakt, iż szłyśmy wzdłuż drogi głównej nie ułatwiał nam zadania. Cieniu było tam jak na lekarstwo. Jednak było ciekawie. Nawet w zatłoczonym Marrakeszu są miejsca, gdzie turyści nie docierają zbyt często. Dzięki temu można zaobserwować w jaki sposób mieszkańcy spędzają swoje niedzielne popołudnia.
   Wracając do centrum skorzystałyśmy z transportu publicznego. Bilet na autobus kosztował 4 dirhamy. 
Ogrody Menara 
Pawilon w Ogrodach Menara
Droga prowadząca do Ogrodów Menara
Parking przy Ogrodach Menara


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DOEL - opuszczone miasto w Belgii, część 1

    Doel jest to miejscowość położona w północnej części Belgii, około 30km od Antwerpii. Znajduje się ona w strefie przemysłowej, w pobliżu portu i elektrowni jądrowej. W związku z błyskawicznym tempem rozwoju portu w Antwerpii, a tym samym potrzebą jego sukcesywnego powiększenia, w latach 70 ubiegłego wieku belgijski rząd ustanowił, iż niezbędne do tego celu będzie zlikwidowanie kilku pobliskich wiosek,  z których to ludzie mieli zostać przesiedleni. Zaplanowane rozbiórki spotkały się z głośnymi protestami mieszkańców Doel i nie mogły zostać przeprowadzone. Mimo protestów, w roku 1999 zapadła decyzja całkowitego wyburzenia miasta. Jednakże póki co do tego nie doszło.     W 2007 roku grupa o nazwie DOEL2020 przeprowadziła akcję, której celem była przemiana martwego już miasteczka w raj dla artystów ulicznych. Dlatego też dziś na niemalże każdym budynku możemy podziwiać niesamowite dzieła graficiarzy, które przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, sceny rodzajowe.     Mimo, iż minę…

DOLINA OURIKA (OURIKA VALLEY) - ucieczka od Marrakeszu

 Dolina Ourika zaczyna się już 30km od Marrakeszu i biegnie pośród stromych zboczy gór Atlasu Wysokiego.  Jedną z najbardziej popularnych miejscowości jest oddalona o 64km od "czerwonego miasta" wioska Setti-Fatma. To właśnie tam znajdują się popularne wodospady. W założeniu ma ich być siedem, z czego jeden z wodospadów ma trzy odgałęzienia, które liczone są oddzielnie.    Jednak zacznijmy od początku. Możliwości dostania się w w/w miejsce jest kilka. Jednym z nich jest zorganizowana wycieczka, której koszt wynosi 20 euro, a wszelkie informacje są dostępne w hotelowej recepcji (podejrzewam, iż w każdym miejscu noclegowym dostępny będzie katalog odnośnie wycieczek fakultatywnych poza obszar Marrakeszu). Nie jest to może najlepsza z opcji, gdyż jesteśmy wówczas podporządkowani przygotowanemu programowi/schematowi wyprawy. Jednakże stosunkowo wygodna.     Dzień wcześniej dostałyśmy informację, iż wyruszamy o godzinie 9:15 spod hotelu. No tak... wyruszamy, ale to "biegusiem…

GARBARNIA SKÓR w Marrakeszu

Do garbarni skór w Marrakeszu trafiłyśmy zupełnie "przypadkiem", o ile o w ogóle można mówić o jakichkolwiek "przypadkowych" sytuacjach w Maroku. Po przeanalizowaniu całej sytuacji, stwierdziłyśmy, iż stałyśmy się kolejnymi "ofiarami" rewelacyjnie zorganizowanej szajki fałszywych przewodników, którzy wyglądali jak niepozorni mieszkańcy miasta, a umiejętnie zmieniali wcześniej obraną przez nas trasę. No cóż, któż nie skusiłby się na odwiedzenie marketu Berberów, który ma miejsce tylko raz w miesiącu, akurat tego niedzielnego poranka :) A tyle czytałam o takich sytuacjach... No cóż, jedno im trzeba przyznać, chłopaki wykonują swoje zadanie profesjonalnie. Także zamiast na targ, trafiłyśmy do garbarni. Miejsca, gdzie już czekała na nas kolejna osobą, tym razem oficjalnie nazwana została "przewodnikiem". Mężczyzna dał nam gałązki mięty, które miały pomóc w zneutralizowaniu  okropnego fetoru, który unosił się w garbarni.     Zatem zaczynamy... W p…

Instargram