Przejdź do głównej zawartości

"Welcome to MOROCCO" - garstka lotniskowych informacji

 
Lotnisko w Marakeszu
 
    Dokładnie tak! "Welcome to Morocco" owe powitanie można usłyszeć bardzo często. Zarówno na lotnisku, targu, czy też na ulicy. Marokańczycy są bardzo otwarci i uwielbiają rozmawiać. Jednakże o tym później, teraz kilka praktycznych informacji odnośnie formalności.

WIZA:
Karta policyjna
   Od 2005 roku Polacy nie muszą posiadać wizy, jeżeli planowany pobyt w Maroku nie przekracza 90 dni.
   Jednakże każdy turysta ma obowiązek wypełnienia tzw. karty policyjnej, w której należy podać m.in. swoje dane osobowe, miejsce urodzenia, narodowość, aktualny kraj zamieszkania, numer paszportu, adres zamieszkania w Maroku, wykonywany zawód, czy też cel wizyty. Kartę należy wypełnić zarówno po przylocie, jak i przed odlotem. 
   Na lotnisku są one umieszczone w widocznym miejscu, także nie będzie problemu z ich uzyskaniem. Polecam zabrać ze sobą długopis :) 

Przylot (tu: lotnisko w Rabacie):
   Z wypełnioną kartą udajemy się do okienka, w którym odbywa się kontrola paszportowa. Przekazujemy tam także kartę policyjną, której już nie otrzymamy z powrotem. Ostatecznie w paszporcie dostajemy stempel, który będzie sprawdzany w następnym etapie podróży pt. "opuszczenie lotniska". Generalnie całość trwa stosunkowo długo, gdyż czeka nas kilka kontroli, w tym także bagażu podręcznego (coś na zasadzie odprawy bagażowej).  

Ciekawostki:
- Znajoma miała niewielki problem podczas kontroli ww. karty policyjnej, wg. pana celnika nazwa hostelu, który wpisała, była po angielsku i pan stwierdził, iż nie ma takiego w Rabacie :)
- Z kolei ze mną celnik nawiązał bardzo krótką rozmowę:
celnik: Pierwszy raz w Maroko?
ja: Tak.
celnik: Znam taką piosenkę: Maria Magdalena (zaczął śpiewająco :)

Wylot (tu: lotnisko w Marakeszu):
   Przed wejściem na lotnisko jesteśmy poddawani wstępnej kontroli bagażowej oraz okazujemy paszport i bilet na samolot. Istotną informacją jest to, iż bilet musi być w wersji papierowej. Wszystko po to, iż nawet, gdy mamy ze sobą wyłącznie bagaż podręczny, to i tak musimy udać się do stanowiska odprawy bagażowej, aby została sprawdzona nasza tożsamości i potwierdzona odpowiednim stemplem na bilecie. Następnie z wypełnioną kartą policyjną oraz biletem z odpowiednim stemplem możemy udać się do dalszej kontroli. Zatem polecam wybrać się na lotnisko troszkę wcześniej. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DOEL - opuszczone miasto w Belgii

    Doel jest to miejscowość położona w północnej części Belgii, około 30km od Antwerpii. Znajduje się ona w strefie przemysłowej, w pobliżu portu i elektrowni jądrowej. W związku z błyskawicznym tempem rozwoju portu w Antwerpii, a tym samym potrzebą jego sukcesywnego powiększenia, w latach 70 ubiegłego wieku belgijski rząd ustanowił, iż niezbędne do tego celu będzie zlikwidowanie kilku pobliskich wiosek,  z których to ludzie mieli zostać przesiedleni. Zaplanowane rozbiórki spotkały się z głośnymi protestami mieszkańców Doel i nie mogły zostać przeprowadzone. Mimo protestów, w roku 1999 zapadła decyzja całkowitego wyburzenia miasta. Jednakże póki co do tego nie doszło.     W 2007 roku grupa o nazwie DOEL2020 przeprowadziła akcję, której celem była przemiana martwego już miasteczka w raj dla artystów ulicznych. Dlatego też dziś na niemalże każdym budynku możemy podziwiać niesamowite dzieła graficiarzy, które przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, sceny rodzajowe.     Mimo, iż minę…

RABAT - fascynująca stolica Maroka część 2

WIEŻA HASSANA
   Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Rabatu. Z założenia miała być największym oraz najbardziej okazałym minaretem w muzułmańskiej architekturze. Minaret, czyli miejsce, z którego muezin nawołuje wiernych na modlitwę. O tak! Miałyśmy kilkukrotnie tę przyjemność obudzić się przed wschodem Słońca :)    Docelowo wieża, której aktualna wysokość wynosi 44 metry, miała liczyć 80 metrów. Jej budowę rozpoczęto w roku 1195, jednakże po śmierci sułtana Jakuba al-Mansur została zatrzymana. Miała być ona częścią Meczetu Hassana, który nigdy nie został ukończony, a jego pozostałości zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi w XVIII wieku.
MAUZOLEUM MUHAMMADA V Nieopodal Wieży Hassana znajduje się mauzoleum zmarłego sułtana, a później też króla Maroka - Muhammada V, który w 1954 roku doprowadził do odzyskania przez ten kraj niepodległości. Mauzoleum wzniesiono na planie kwadratu z białego włoskiego marmuru, z tradycyjnymi marokańskimi zdobieniami oraz zielonym dachem, bardzo …