Przejdź do głównej zawartości

RABAT - fascynująca stolica Maroka część 2


WIEŻA HASSANA
   Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Rabatu. Z założenia miała być największym oraz najbardziej okazałym minaretem w muzułmańskiej architekturze. Minaret, czyli miejsce, z którego muezin nawołuje wiernych na modlitwę. O tak! Miałyśmy kilkukrotnie tę przyjemność obudzić się przed wschodem Słońca :)
   Docelowo wieża, której aktualna wysokość wynosi 44 metry, miała liczyć 80 metrów. Jej budowę rozpoczęto w roku 1195, jednakże po śmierci sułtana Jakuba al-Mansur została zatrzymana. Miała być ona częścią Meczetu Hassana, który nigdy nie został ukończony, a jego pozostałości zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi w XVIII wieku.
Straż
Strażnicy przed bramą wejściową na teren Wieży Hassana

Wieża Hassana 
Wieża Hassana
Wieża Hassana
MAUZOLEUM MUHAMMADA V
   Nieopodal Wieży Hassana znajduje się mauzoleum zmarłego sułtana, a później też króla Maroka - Muhammada V, który w 1954 roku doprowadził do odzyskania przez ten kraj niepodległości. Mauzoleum wzniesiono na planie kwadratu z białego włoskiego marmuru, z tradycyjnymi marokańskimi zdobieniami oraz zielonym dachem, bardzo ważnym kolorem islamu. Do środka można wejść przez jedne z czterech drzwi, przed którymi stoją strażnicy w mundurach gwardii królewskiej (latem w białych, zimą w czerwonych). Wejście jest bezpłatne, jednakże należy pamiętać o odpowiednim okryciu wierzchnim.
Mauzoleum Muhammada V

Mauzoleum Muhammada V 
Strażnik przed Mauzoleum Muhammada V

SZALLA (FR. CHELLAH)
    Tuż za południowymi murami Rabatu znajduje się Szalla, czyli pozostałości po rzymskiej osadzie, ruiny grobowców oraz meczet z latającymi nad nim bocianami. Miejsce tak niezwykłe, że zasługuje na odrębny, obszerniejszy wpis (już niebawem).
Bociany w Maroko
Szalla (fr. Chellah)
Bociany w Szalla
Bocianie gniazda z Szalla
OGRÓD BOTANICZNY
   Ogród ten to w zasadzie park, w którym znajdują się: piękne okazy kaktusów, palmy, sadzawki pełne ryb, czy też ogromnych rozmiarów drzewa. Pełni on rolę odskoczni dla mieszkańców miasta, oazy spokoju od ruchliwej i hałaśliwej ulicy. Przychodzą tam, żeby odpocząć. Niektórzy ucinali sobie drzemkę na ławeczkach zlokalizowanej w cieniu.
Park
Ogród Botaniczny w Rabacie

Ogród Botaniczny w Rabacie

Ogród Botaniczny w Rabacie

Ogród Botaniczny w Rabacie
BIBLIOTEKA NARODOWA
    Tuż przy bibliotece znajduje się przystanek tramwajowy, dlatego też znalazłyśmy się w jej obrębie. Naszą uwagę przykuł dziedziniec, na którym znajdowała się swego rodzaju wystawa talerzy anten satelitarnych, na których były malunki. Zatem nazwijmy to "sztuką satelitarną", czyli takie marokańskie street art :) Na jednym ze zdjęć poniżej możecie zauważyć, iż Marokańczycy uwielbiają anteny. Hmmm może mają na nie rabat! :D
    Pokonując kilkadziesiąt schodów nieopodal budynku, można wejść do parku oraz podziwiać panoramę miasta wprost z dachu biblioteki.
Street art
"Sztuka satelitarna"  
"Sztuka satelitarna"  - w tle przystanek tramwajowy


Biblioteka Narodowa
Park tuż nad Biblioteką Narodową
Rabat - anteny satelitarne
Podsumowując:
   Rabat jest piękny! Zdecydowanie godny polecenia. Jadąc do Maroka, warto wybrać się do stolicy, która nie jest turystycznie zatłoczona.  Dzięki temu można poczuć (oj tak!) jej lokalny klimat. 
   Pewien mieszkaniec Rabatu (od wielu lat mieszkający w Szwecji), z którym rozmawiałyśmy na jednej z zatłoczonych uliczek Medyny, określił to miejsce mianem "cyrku". Jednakże usłyszawszy, iż następnego dnia wybieramy się do Marakeszu zrobił wielkie "OOOOO - tam jest jeszcze większy cyrk!" :)

CZĘŚĆ 1

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DOEL - opuszczone miasto w Belgii, część 1

    Doel jest to miejscowość położona w północnej części Belgii, około 30km od Antwerpii. Znajduje się ona w strefie przemysłowej, w pobliżu portu i elektrowni jądrowej. W związku z błyskawicznym tempem rozwoju portu w Antwerpii, a tym samym potrzebą jego sukcesywnego powiększenia, w latach 70 ubiegłego wieku belgijski rząd ustanowił, iż niezbędne do tego celu będzie zlikwidowanie kilku pobliskich wiosek,  z których to ludzie mieli zostać przesiedleni. Zaplanowane rozbiórki spotkały się z głośnymi protestami mieszkańców Doel i nie mogły zostać przeprowadzone. Mimo protestów, w roku 1999 zapadła decyzja całkowitego wyburzenia miasta. Jednakże póki co do tego nie doszło.     W 2007 roku grupa o nazwie DOEL2020 przeprowadziła akcję, której celem była przemiana martwego już miasteczka w raj dla artystów ulicznych. Dlatego też dziś na niemalże każdym budynku możemy podziwiać niesamowite dzieła graficiarzy, które przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, sceny rodzajowe.     Mimo, iż minę…

DOLINA OURIKA (OURIKA VALLEY) - ucieczka od Marrakeszu

 Dolina Ourika zaczyna się już 30km od Marrakeszu i biegnie pośród stromych zboczy gór Atlasu Wysokiego.  Jedną z najbardziej popularnych miejscowości jest oddalona o 64km od "czerwonego miasta" wioska Setti-Fatma. To właśnie tam znajdują się popularne wodospady. W założeniu ma ich być siedem, z czego jeden z wodospadów ma trzy odgałęzienia, które liczone są oddzielnie.    Jednak zacznijmy od początku. Możliwości dostania się w w/w miejsce jest kilka. Jednym z nich jest zorganizowana wycieczka, której koszt wynosi 20 euro, a wszelkie informacje są dostępne w hotelowej recepcji (podejrzewam, iż w każdym miejscu noclegowym dostępny będzie katalog odnośnie wycieczek fakultatywnych poza obszar Marrakeszu). Nie jest to może najlepsza z opcji, gdyż jesteśmy wówczas podporządkowani przygotowanemu programowi/schematowi wyprawy. Jednakże stosunkowo wygodna.     Dzień wcześniej dostałyśmy informację, iż wyruszamy o godzinie 9:15 spod hotelu. No tak... wyruszamy, ale to "biegusiem…

GARBARNIA SKÓR w Marrakeszu

Do garbarni skór w Marrakeszu trafiłyśmy zupełnie "przypadkiem", o ile o w ogóle można mówić o jakichkolwiek "przypadkowych" sytuacjach w Maroku. Po przeanalizowaniu całej sytuacji, stwierdziłyśmy, iż stałyśmy się kolejnymi "ofiarami" rewelacyjnie zorganizowanej szajki fałszywych przewodników, którzy wyglądali jak niepozorni mieszkańcy miasta, a umiejętnie zmieniali wcześniej obraną przez nas trasę. No cóż, któż nie skusiłby się na odwiedzenie marketu Berberów, który ma miejsce tylko raz w miesiącu, akurat tego niedzielnego poranka :) A tyle czytałam o takich sytuacjach... No cóż, jedno im trzeba przyznać, chłopaki wykonują swoje zadanie profesjonalnie. Także zamiast na targ, trafiłyśmy do garbarni. Miejsca, gdzie już czekała na nas kolejna osobą, tym razem oficjalnie nazwana została "przewodnikiem". Mężczyzna dał nam gałązki mięty, które miały pomóc w zneutralizowaniu  okropnego fetoru, który unosił się w garbarni.     Zatem zaczynamy... W p…

Instargram