Przejdź do głównej zawartości

CASABLANCA - dwa światy oraz Meczet Hassana II

   
Casablanca - Meczet Hassana II
 
Mapa Kasablanki
   Kasablanka była przerwą w podróży do Marakeszu. Połączenie kolejowe Rabat - Casa Port kosztowało zaledwie 35 dirhamów i trwało niewiele ponad godzinę. Na stacji kolejowej Casa Port (pos.1) nie ma możliwości przechowania bagażu. Z racji tego, iż nieopodal znajduje się przystanek autobusowy CTM (pos.2), postanowiłyśmy sprawdzić, czy uda nam się tam zostawić nasze walizki, torby, plecaki i wyruszyć na "podbój" miasta, a dokładnie zwiedzić Meczet Hassana II (pos.5), który był głównym celem w mieście "białych domów". Na miejscu okazało się, że tam także nie ma możliwości zostawienia całego ekwipunku. Zatem jeszcze jedna opcja, bardziej na zasadzie, trzeba zaryzykować, a może się uda. Pytałyśmy się w pobliskich hotelach, czy jest możliwość zostawienia bagażu w ich przechowalni. Rzeczą oczywistą jest, iż większość hoteli/hosteli posiada takie miejsce. Jednakże sprawa nie była aż tak prosta, gdyż kilkakrotnie spotkałyśmy się z odmową. Jednakże ostatecznie udało się! HOTEL TOURING (pos.3) nas "uratował". Recepcjonista zgodził się zaopiekować naszym dobytkiem, a na pytanie ile nas to będzie kosztować odpowiedział, że NIC. W kraju, w którym na każdym kroku chcą uszczuplić zawartość Twojego portfela, owa odpowiedź była niemałym zaskoczeniem! Jeszcze tylko wróciłyśmy na przystanek CTM, aby zakupić bilety autobusowe relacji Casablanca - Marakesz za 85 dirhamów i w drogę!!

MECZET HASSANA II
   W Roku 1980 król Hassan II ogłosił, iż zamierza wznieść najwspanialszy meczet w Afryce "chcę wybudować meczet na wodzie, bo tron Boga znajduje się na wodzie". Po 13 latach nastąpiło oficjalne otwarcie Meczetu Hassan II. Na całość kompleksu o powierzchni 9 hektarów składa się poza meczetem także medresa, muzeum, biblioteka oraz budynki administracyjne. Całość miała kosztować około 700 milionów euro. Materiały użyte do budowy to w większości marmur, granit i drewno cedrowe. Część podłogi została wykona ze szkła, żeby faktycznie móc zobaczyć fale oceanu, gdyż niemalże połowa platformy, na której wzniesiony został meczet znajduje się nad powierzchnią wody. Dodatkowo centralne sklepienie w głównej nawie posiada rozsuwany dach.
Meczet Hassana II w Kasablance
Meczet Hassana II w Kasablance
Meczet Hassana II - dziedziniec
     Minaret należący do meczetu ma 210 metrów! Dzięki temu plasuje się na pierwszym miejscu na świecie.
Minaret Meczetu Hassana II
Zdobienia oraz drzwi Meczetu Hassana II
   Okolica, w której znajduje się Meczet Hassana II jest pełna sprzeczności. Z jednej strony ulicy nowoczesne budynki, zaś z drugiej skrajna bieda. Dwa światy, które dzieli tylko droga. Droga prowadząca do największej atrakcji miasta, do świątyni, której koszt pochłonął ogromne ilości pieniędzy. Świątyni, której koszt budowy ponieśli wierni, z terenu której wysiedlono okolicznych mieszkańców.
Kasablanka - dwa światy
Kasablanka - dwa światy

Kasablanka - dzielnica nieopodal Meczetu Hassana II
Kasablanka - dzielnica biedy i Meczet Hassana II
Meczet Hassana II od strony Medyny

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Bilet do Meczetu kosztuje 120 dirhamów
 • Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.
 • Do Meczetu można wejść w krótkich spodenkach, jednakże należy mieć zakryte ramiona. 
 • Nie ma potrzeby zakładania chusty.
 • Zwiedzanie kompleksu trwa około godziny.

   Drogę powrotną na przystanek CTM obrałyśmy przez Medynę. Zdecydowanie mało turystyczne miejsce w Kasablance. Przynajmniej w momencie, gdy tam byłyśmy. Dlatego też to my stanowiłyśmy tam niemałą "atrakcję turystyczną". Zaczepki, próby podejmowania rozmowy, to już doświadczyłyśmy w Rabacie, ale... no właśnie tutaj było zupełnie inaczej. Z pewnością nie jest to miejsce, w które należałoby się udać wieczorową porą. Zresztą w ciągu dnia miało ono swój "specyficzny" klimat. Ciężko było czuć się tam swobodnie.

Komentarze

 1. W Maroku trzeba się uzbroić w cierpliwość jeśli chodzi o zaczepki - jesteś piękną (sic!), jesteś cudowna, co słychać, jak się masz i itd., itd. Czy jest bezpiecznie spacerować po ulicach miast marokańskich? tak samo jak jest bezpiecznie udać się nocą na warszawską Pragę. Tutaj obrazy podsuwa wyobraźnia. Tak samo można spotkać idiotę w jakimś centrum handlowym jak i w zaułkach dzielnicy biedy. Nie ma na to reguły, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie na pewno trzeba chodzić uzbrojonym i z ochroną.
  Jestem ciekawa jak wygląda podłoga przez którą widać morskie fale? Z pewnością jest to nieziemski widok. W Kairze widziałam wody Nilu w "Wiszącym Kościele" NMP , ale to nie to samo co widok morza pod stopami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się zgadzam! Nigdzie nie ma gwarancji, jednakże z zachowaniem zdrowego rozsądku można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Oj tak cierpliwość jest w Maroku niezbędna i brak reakcji na zaczepki. Tego można się z czasem nauczyć :)

   Usuń
 2. Chyba się w końcu przekonam do takiej marokańskiej podróży, zwłaszcza, że mam tam dobrych znajomych i proponują mi wizytę od dawna! Ciągle jednak nie po drodze :)
  Zdjęcia robią wrażenie, a zwłaszcza ta dzielnica biedy!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam! Maroko jest niezwykle interesujące, kolorowe, piękne i na swój sposób egzotyczne. Znajomi już będą potrafili pokazać urok tego kraju. Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DOEL - opuszczone miasto w Belgii, część 1

    Doel jest to miejscowość położona w północnej części Belgii, około 30km od Antwerpii. Znajduje się ona w strefie przemysłowej, w pobliżu portu i elektrowni jądrowej. W związku z błyskawicznym tempem rozwoju portu w Antwerpii, a tym samym potrzebą jego sukcesywnego powiększenia, w latach 70 ubiegłego wieku belgijski rząd ustanowił, iż niezbędne do tego celu będzie zlikwidowanie kilku pobliskich wiosek,  z których to ludzie mieli zostać przesiedleni. Zaplanowane rozbiórki spotkały się z głośnymi protestami mieszkańców Doel i nie mogły zostać przeprowadzone. Mimo protestów, w roku 1999 zapadła decyzja całkowitego wyburzenia miasta. Jednakże póki co do tego nie doszło.     W 2007 roku grupa o nazwie DOEL2020 przeprowadziła akcję, której celem była przemiana martwego już miasteczka w raj dla artystów ulicznych. Dlatego też dziś na niemalże każdym budynku możemy podziwiać niesamowite dzieła graficiarzy, które przedstawiają rozmaite postacie, zwierzęta, sceny rodzajowe.     Mimo, iż minę…

DOLINA OURIKA (OURIKA VALLEY) - ucieczka od Marrakeszu

 Dolina Ourika zaczyna się już 30km od Marrakeszu i biegnie pośród stromych zboczy gór Atlasu Wysokiego.  Jedną z najbardziej popularnych miejscowości jest oddalona o 64km od "czerwonego miasta" wioska Setti-Fatma. To właśnie tam znajdują się popularne wodospady. W założeniu ma ich być siedem, z czego jeden z wodospadów ma trzy odgałęzienia, które liczone są oddzielnie.    Jednak zacznijmy od początku. Możliwości dostania się w w/w miejsce jest kilka. Jednym z nich jest zorganizowana wycieczka, której koszt wynosi 20 euro, a wszelkie informacje są dostępne w hotelowej recepcji (podejrzewam, iż w każdym miejscu noclegowym dostępny będzie katalog odnośnie wycieczek fakultatywnych poza obszar Marrakeszu). Nie jest to może najlepsza z opcji, gdyż jesteśmy wówczas podporządkowani przygotowanemu programowi/schematowi wyprawy. Jednakże stosunkowo wygodna.     Dzień wcześniej dostałyśmy informację, iż wyruszamy o godzinie 9:15 spod hotelu. No tak... wyruszamy, ale to "biegusiem…

GARBARNIA SKÓR w Marrakeszu

Do garbarni skór w Marrakeszu trafiłyśmy zupełnie "przypadkiem", o ile o w ogóle można mówić o jakichkolwiek "przypadkowych" sytuacjach w Maroku. Po przeanalizowaniu całej sytuacji, stwierdziłyśmy, iż stałyśmy się kolejnymi "ofiarami" rewelacyjnie zorganizowanej szajki fałszywych przewodników, którzy wyglądali jak niepozorni mieszkańcy miasta, a umiejętnie zmieniali wcześniej obraną przez nas trasę. No cóż, któż nie skusiłby się na odwiedzenie marketu Berberów, który ma miejsce tylko raz w miesiącu, akurat tego niedzielnego poranka :) A tyle czytałam o takich sytuacjach... No cóż, jedno im trzeba przyznać, chłopaki wykonują swoje zadanie profesjonalnie. Także zamiast na targ, trafiłyśmy do garbarni. Miejsca, gdzie już czekała na nas kolejna osobą, tym razem oficjalnie nazwana została "przewodnikiem". Mężczyzna dał nam gałązki mięty, które miały pomóc w zneutralizowaniu  okropnego fetoru, który unosił się w garbarni.     Zatem zaczynamy... W p…

Instargram